Ar pakanka dėmesio Klaipėdos rajono piliakalniams? - Klaipedos-r.lt

2017 m. birželio 25 d., sekmadienis
Senoji puslapio versija
KLAIPĖDOS RAJONO
SAVIVALDYBĖ

Spausdinti
English
Savivaldybė
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
29303101020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
26272829300102
Birželis
    2017     
Naujienų
prenumerata

Čia galite užsisakyti naujienas elektroniniu paštu.

Dienos
Mėnesio
Savaitės

 

Naujienos
Ar pakanka dėmesio Klaipėdos rajono piliakalniams?

Piliakalniai – senasis kultūros paveldas, kažkada mūsų protėvius saugoję nuo priešų, o dabar šie kalnai, apipinti legendomis, yra neatsiejamas gražiausių Lietuvos kraštovaizdžių akcentas.

Nuotraukoje: Klaipėdos rajono turizmo tarybos pirmininkė mero pavaduotoja Rūta Cirtautaitė (dešinėje), Administracijos direktoriaus pavaduotojas Česlovas Banevičius, Savivaldybės tarybos narys Alfredas Šiaulys, mero pavaduotoja Violeta Riaukienė Skomantų piliakalnyje

2017-ieji metai paskelbti Piliakalnių metais. Pasak Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotojos Rūtos Cirtautaitės, Klaipėdos rajono piliakalniai – kultūros vertybės ir turistų traukos objektai, todėl piliakalnių tvarkymui ir priežiūrai reikia skirti išskirtinį dėmesį, siekiant juos išsaugoti ir atskleisti jų grožį.   

Klaipėdos rajono savivaldybės teritorijoje yra žinoma 16 piliakalnių. Iš jų vienas (Jogučių) sunaikintas dar XIX a., o prieš metus tarp Olando Kepurės ir Girulių, Litorinos pažintiniame take atrastas dar niekam nežinomas kuršių paveldo paminklas, vadinamas Kukuliškių piliakalniu.

Dauguma piliakalnių iki šiol buvo apleisti, apaugę krūmais ir medžiais, sunkiai prieinami  vietos gyventojams ir turistams. Šiemet Klaipėdos rajono savivaldybė perka Žvaginių (Endriejavo sen.), Skomantų (Veiviržėnų sen.), Kalniškės (Vėžaičių sen.) piliakalnių tvarkymo ir priežiūros paslaugą. Konkursą laimėjusi įmonė turės šienauti piliakalnių teritoriją, jų prieigas, prižiūrėti pėsčiųjų takus, apžvalgos aikšteles, šalinti vėjovartas ir pažeistus medžius, rinkti šiukšles. Praėjusiais metais tokia paslauga minėtų piliakalnių priežiūrai buvo nupirkta už beveik 15,7 tūkst. eurų. Šiemet paslauga perkama 3 metams, tam skirta apie 54 tūkst. eurų.

Kalniškės (Gargždų) piliakalnis bus dar gražesnis ir patrauklesnis lankytojams. Klaipėdos rajono savivaldybė rengia projekto „Kalniškės piliakalnio pritaikymo kultūros ir viešojo turizmo reikmėms“ II etapo statybos projektą ir tvarkomųjų paveldosaugos darbų projektą. Tvarkomųjų paveldosaugos darbų projektas, skirtas šlaitų sutvarkymui, jau parengtas, gautas ir Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos leidimas atlikti kultūros paveldo objekto tvarkybos darbus. Šiuo metu siekiama gauti numatytiems darbams reikalingą statybos leidimą. Gavusi statybą leidžiantį dokumentą, Savivaldybė organizuos rangos darbų pirkimą projektų sprendiniams įgyvendinti. Darbus planuojama pradėti 2017 m. rudenį ir baigti 2019 m. Pirmiausia bus atliekami specialūs kraštovaizdžio kirtimai ties Tilto gatve, kurie maksimaliai atidengs piliakalnio išraiškingus bruožus iš pietų pusės.

Pasak Kultūros skyriaus vyriausiosios specialistės Sonatos Šmatauskienės, siekiant labiau išryškinti piliakalnį ir padaryti jį patrauklų lankytojams, bus įrengta automobilių aikštelė prie Tilto gatvės, numatyta vieta laikinam biotualetui bei buitinių atliekų konteineriui. Piliakalnio papėdėje nuo minėtos aikštelės bus įrengti mediniai laiptai, mediniai tilteliai-takeliai bei terasuoti takai. Taip bus įrengtas pažintinis takas išraiškingame piliakalnio šlaite ties bevardžiu upeliu ir sujungtas su jau I etape įrengtais takais, kurie veda į pagrindinę piliakalnio apžvalgos aikštelę. Taip pat pagrindinėje piliakalnio terasoje ant esamo pylimo bus įrengta apžvalgos aikštelė bei takas, kuriuo į pagrindinę piliakalnio aikštelę galės patekti žmonės su negalia.  Vietomis, ties upelio vaga, ten, kur matomi nuslinkę ir pažeisti šlaitai, planuojami jų sutvirtinimai. Numatomas ir Gargždų akmens apšvietimas.

Dėmesio sulaukė ir Žvaginių piliakalnis. Šiais metais piliakalnio pietiniame šlaite ties kapinėmis numatoma įrengti medinius laiptus. Darbus atliks VšĮ „Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos“. Paslaugų ir darbų vertė – 9 tūkst. eurų.

Piliakalnių metų proga planuojama pakartotinai išleisti 2009 m. archeologų Gintauto Zabielos ir Zenono Baubonio parengtą ir išleistą knygą „Klaipėdos rajono piliakalniai“. Knygoje bus atnaujinamos fotografijos, kai kurie piliakalnių aprašymai, įtrauktas ir naujai atrastas Kukuliškių piliakalnis Kretingalės sen. Knyga bus pristatyta rugsėjo 15–17 dienomis per Europos paveldo dienas.

Klaipėdos rajono savivaldybės vicemerė Rūta Cirtautaitė atkreipė dėmesį, kad seniūnai taip pat turėtų stengtis dėl savo seniūnijos teritorijoje esančių piliakalnių, jie turi būti tvarkomi ir nuolat prižiūrimi, surenkamos šiukšlės, nes tai – turistų, bendruomenių traukos objektai, o šiais Piliakalnių metais manoma, kad piliakalniai bus lankomi dar aktyviau. „Galiu pasidžiaugti Sendvario seniūnijos iniciatyva  tvarkomu Eketės piliakalniu. Pavasarį sutvarkyta Eketės piliakalnio aikštelė – iškirsti menkaverčiai medžiai ir krūmai. Taip pat padedant Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų bataliono kariams, buvo tvarkomos piliakalnio prieigos“, – džiaugėsi vicemerė Rūta Cirtautaitė.

Piliakalniai reikalauja nuolatinio dėmesio, tačiau nebūtina laukti, kol juos sutvarkys ir lėšų skirs savivaldybė. Raginame seniūnijas, vietos bendruomenes, kitas nevyriausybines organizacijas vienijančia veikla prisidėti prie piliakalnių priežiūros − nuolat rinkti šiukšles, išvalyti sąvartas iš upelių vagų, pagal galimybes nušienauti žolę, iškirsti krūmus, brūzgynus, jaunus medelius, kurie nėra giliai įaugę šaknimis į kultūrinį sluoksnį. Antkalnio (Gribžinių) piliakalnis bei Veiviržėnų (Vilkių) piliakalnis taip pat yra puikūs to pavyzdžiai.

Svarbus mūsų visų požiūris į šiuos vertingus praeities liudininkus, todėl gražiais ir prasmingais darbais žadinkime savo pilietiškumą, patriotiškumą ir paveldą siekime ne tik su praeitimi, bet ir su ateitimi.

Klaipėdos rajono savivaldybės informacija 

 

Atgal Spausdinimo versija Archyvas

Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
Prisijungimas
Prisijungimas gyventojams
TARYBOS POSĖDŽIAI
TARYBOS POSĖDŽIŲ TRANSLIACIJA
E. APKLAUSOS
E. PRAŠYMAI (SKUNDAI)
E. KONSULTAVIMAS
E. PASLAUGOS
  Susidūrei su korupcija – pranešk Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) arba numeriu 400 008 apie korupcinius teisės pažeidimus Savivaldybės institucijose ir jai pavaldžiose įstaigose. Užtikrinamas asmens duomenų konfidencialumas.

© Klaipėdos rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos.
Cituojant ir kitaip platinant mūsų svetainės informaciją prašome nurodyti šaltinį ir datą.
Sprendimas: IDAMAS

Klaipėdos g. 2 LT-96130 Gargždai, savivaldybe@klaipedos-r.lt ,
tel. (8 46) 47 20 25, faks. (8 46) 47 20 05. Biudžetinė įstaiga, įstaigos kodas 188773688.
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.