
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Nijolė Gotlibienė ir Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Deimantė Vembutienė kartu su Gargždų ,,Minijos“ progimnazijos mokytojais ir administracijos vadovais 2018 m. balandžio 9–12 d. dalyvavo baigiamojoje ES Pietų Baltijos bendradarbiavimo per sieną programos projekto ,,Darykime“ (Let‘s do it) baigiamojoje konferencijoje „Tarptautinis mobilumas – mokymo(si) įrankis“ Niukiobinge (Danija). Projekto partneriai: Danijos, Švedijos, Vokietijos, Lenkijos, Lietuvos (Klaipėdos m. Sendvario progimnazija) mokyklos. Projekto veiklų forma – mokinių dalyvavimas tarptautinėse ekologinės, meninės krypties stovyklose, kuriose buvo ugdomos mokinių bendrosios kompetencijos, požiūris į gamtą, ekologiją, klimato kaitą. Projekto metu mokiniai savo mokyklose organizavo renginius ekologine tema. Kiekvienos projekto mokyklos viena veikla aprašyta išleistoje brošiūroje kaip geros praktikos pavyzdys. Projekto vadovai (Danijos Guldborgsundo savivaldybė) taip pat parengė metodinį leidinį mokykloms projekto dalyvių kalbomis bei anglų kalba dėl moksleivių mobilumo ,,Užduotys organizacijoms ir projektų vadovams ,,Mainai visiems“ (Exchanges for all).
Konferencijos metu buvo aptarti projekto leidiniai, pristatyti tarptautinėse stovyklose dalyvavusių mokinių klausimyno rezultatai, kurie atskleidė mokinių pozityvų požiūrį į asmenybės formavimą – savirealizaciją, saviugdą bei savivoką, į anglų kalbos mokymąsi, bendravimą, bendradarbiavimą, komandinį darbą ir pan., suderintas mokinių mobilumo mainų (Erasmus + ir Nordplus Junior programos) tvarkaraštis 2018–2019 metams, perrinktas 2017 m. įsteigtos Mokyklų mainų asociacijos (School exchanges association) prezidentas, juo išrinktas Bo Otterstrom (Danija).
Konferencijos dalyviai lankėsi 4 Guldborgsundo savivaldybės mokyklose skirtingose vietovėse, kurių vadovai supažindino su pokyčiais Danijos švietimo sistemoje, mokyklų veikla, mokinių komandos – su ugdymosi aplinka bei miestelio istorija. Danijos mokyklų struktūra: 0 klasė – priešmokyklinis ugdymas, 1–6 klasės – pradinis ugdymas, 7–9 klasės – pagrindinis ugdymas, 10–12 klasės – profiliuotos vidurinio ugdymo gimnazijos, kurios finansuojamos iš valstybės biudžeto. Mokiniai, baigę 9 klases, gali rinktis profesines mokyklas arba gimnazijas savo ugdymo kryptimi susijusias su mokinio planuojama karjera. Jeigu mokinys dar nėra apsisprendęs dėl ateities studijų, gali lankyti 10 klasę, kuri yra tik vienoje Guldborgsundo savivaldybės Niukiobingo miesto mokykloje.
Lankantis ugdymo įstaigose susidarė įspūdis, kad Danų vaikai mokykloje jaučiasi laisvai, veiduose nematyti įtampos, šypsosi, su pagarba pasakoja apie savo mokyklą ir mokytojus. Mokytojai kol kas nėra labai patenkinti įvestu nuo 2017 m. rugsėjo mėn. etatiniu apmokėjimu, nes tenka dirbti mokykloje iki 40 val. per savaitę. Mokyklų vadovai teigė, kad jie taip pat kaip ir kitose projekto partnerių mokyklose sprendžia mokyklos nelankymo, žalingų įpročių problemas, skundėsi mažėjančiu mokinių skaičiumi mažų miestelių ugdymo įstaigose.
Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Nijolė Gotlibienė
Vaizdai iš Guldborgsundo savivaldybės mokyklų čia. |