Izraelio ambasadorius: tieskime tiltus ir stiprinkime draugystę - Klaipedos-r.lt

2018 m. rugpjūčio 20 d., pirmadienis
KLAIPĖDOS RAJONO
SAVIVALDYBĖ

Spausdinti
English
Savivaldybė
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
30310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930310102
Rugpjūtis
    2018     
Naujienų
prenumerata

Čia galite užsisakyti naujienas elektroniniu paštu.

Dienos
Mėnesio
Savaitės
Naujienos
Izraelio ambasadorius: tieskime tiltus ir stiprinkime draugystę

Tokia svarbiausia penktadienį Savivaldybėje apsilankiusio Izraelio ambasadoriaus Amiro Maimono žinia ir kartu – kvietimas visos Lietuvos, taip pat ir Klaipėdos rajono  žmonėms. Apžiūrėjęs senąsias žydų kapines Gargžduose, jis kartu su meru Vaclovu Dačkausku, Administracijos direktoriaus pavaduotoju  Česlovu Banevičiumi, Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Raimonda Kučinskaite, Gargždų krašto muziejaus direktoriumi Mariumi Mockumi pasidalijo mintimis apie bendrą lietuvių ir žydų praeitį, dabarties aktualijas ir aptarė, kaip būtų galima stiprinti bendradarbiavimą ateityje savivaldybių lygiu.

Ambasadorius taip pat apžiūrėjo buvusios sinagogos vietą šalia Klaipėdos rajono turizmo informacijos centro, uždegė žvakutes prie atminimo memorialo nacių nužudytiems žydams, taip pat masinių žydų žudynių vietose Vėžaičių seniūnijoje,  susipažino su ekspozicija Gargždų krašto muziejuje, o Kultūros centre pasveikino gausiai susirinkusius į nemokamą džiazo koncertą, kurį dovanojo Izraelio ambasada, gargždiškius.

Kaip sakė pats ambasadorius Amiras Maimonas, atlikėjų Iris Portugaly ir Ofer Portugaly koncertas − dovana gargždiškiams už tai, kad jie susidomėjo ir gausiai lankėsi Izraelio ambasados dovanotame šios šalies filmų festivalyje pavasarį, − tada parodyti 5 filmai, kuriuose visapusiškai atskleista Izraelio kultūra, istorija, nūdienos žmonių gyvenimas ir skirtingos patirtys.

Lankydamasis senosiose žydų kapinėse Gargžduose ambasadorius pasidžiaugė, kad jos gražiai sutvarkytos, aptvertos. Tvora ir kapai restauruoti dar 1992 m., kai kurie antkapiai likę autentiški. „Esu maloniai nustebintas tokia puikia tvarka kapinėse, tai pavyzdys ir kitoms savivaldybėms, kaip turi būti tvarkomos kapinės“, − sakė A. Maimonas. Vaikščiodamas po kapines ambasadorius paminėjo ne vieną įdomią detalę: parodė, kur buvo tikrasis įėjimas į kapines (į miesto pusę, kur dabar privačių žmonių tvoros ir keliuko nebėra), perskaitė ir išvertė kai kuriuos paminklų įrašus, iš kurių aiškėja, kad dalis kapų – daugiau nei prieš šimtą metų mirusiųjų. Žydų kapinėse vyrai ir moterys laidojami pagal tradiciją atskiromis eilėmis, bet kapinėse į vyrų eilę įsiterpia vienas kitas moters antkapis, todėl greičiausiai kai kurie nuversti antkapiai buvo atkelti ir pastatyti kitur. Žydai antkapyje dažnai įrašydavo ne tik mirusiojo vardą, pavardę, gimimo ir mirimo metus, bet ir profesiją, amatą. Prie vieno nedidelio antkapio sustojęs ambasadorius perskaitė, kad  čia ilsisi kukli moteris. Taigi, ir žydams kuklumas buvo vertybė, reikšminga netgi amžinatvėje. Taip pat ambasadorius minėjo, kad žydų kapinėse priimta vengti didelių papuošimų, nenešama ir nesodinama jokių gėlių, tik antkapių stiliai gali šiek tiek skirtis, − kaip matyti ir senosiose Gargždų kapinėse.

Savivaldybėje meras Vaclovas Dačkauskas pristatė rajoną: ekonominę ir demografinę situaciją, pasiekimus, įgyvendinamus projektus, plačiau − apie Gargždų daugiafunkcio centro įgyvendinimo projektą,  duomenis apie ES finansavimą, Savivaldybės tarybos sudėtį pagal frakcijas.

Daug kalbėta ir apie Gargždų praeitį, prisiminta, kad įvairiais nuo XIX a. laikotarpiais mieste gyveno daug žydų tautybės žmonių – visada per 40 procentų, o prieš pat karą jų buvę apie 60 procentų. Mieste buvo per 40 skirtingų verslų, kurie visi priklausė žydams. Kaip ir kituose miestuose, taip ir Gargžduose, daug žydų buvo gydytojų.

Ambasadorius džiaugėsi įvairiomis patirtimis Lietuvoje. Pasakojo, kaip lankydamasis Rusnėje pirmą kartą  paragavo rūkytos žuvies, kuri jam labai patiko.

„Labai džiugu čia būti, − sakė Amiras Maimonas, − jau praeitą sykį važiuodamas į Nidą, Šilalę, šypsojausi, kai pamačiau užrašą „Gargždai“ (apsilankęs muziejuje ambasadorius juokaudamas minėjo, kad šiame žodyje jis mato ir žodį „gražus“ ir „žydai“). Negalime pamiršti istorijos, kuri turėjo ir šviesias, ir tamsias puses, bet svarbiausia, − turime kuo labiau pažinti vieni kitus dabar ir stiprinti draugystę“. Izraelio ambasada planuoja ir daugiau kultūrinių projektų − koncertų, parodų, kultūrinių mainų, ypač su moksleiviais. Iš kitų rajonų savivaldybių jau yra vykę mokiniai į Izraelį ir iš ten parsivežė daug naudingų patirčių. Prie šio tęstinio projekto galės jungtis ir mūsų rajonas.

„Jūsų miesto žydų bendruomenės istorija yra visų pirma jūsų istorija“, − sakė Izraelio ambasadorius, primindamas ne tik skaudžius įvykius, bet ir parastus kasdienius faktus, kurie taip pat susieja žmones, − pradedant buitimi, baigiant bendra būtimi. Pavyzdžiui, anksčiau visi miestelio gyventojai žinojo, kodėl penktadienį parduotuvės užsidaro anksčiau – nes žydai ruošiasi šabui. Visi sugyveno ir gerbė vieni kitų tradicijas.

Ambasadorius ir meras apsikeitė atminimo dovanomis. Šiemet Izraelis taip pat švenčia 70 metų valstybės jubiliejų, todėl tai taip pat atsispindi dovanų simbolikoje.

Apie vieną iš dovanų – aliejaus butelį − ambasadorius papasakojo plačiau: jo tėvas buvo generolas Izraelio kariuomenėje, tačiau jis buvo daugiau žemės, nei karo žmogus. Todėl jis savo tėvui nupirko sklypą žemės ir pasodino alyvų. Nors pirmo derliaus tėvas nebesulaukė, bet tėvo garbei jų šeimos spaudžiamą aliejų pavadino „Aliejų čempionu“. Tas pats žodis „Aliuv“ hebrajų kalba reiškia ir „čempioną“ ir „generolą“. Dabar aliejus turi ir specialią etiketę, kurioje pavaizduotas tėvas šalie alyvų.

Be kitų dovanų, meras Vaclovas Dačkauskas įteikė ambasadoriui Amirui Maimonui ir įrėmintą Gargždų vaizdą.

Po oficialių pietų ambasadorius aplankė sinagogos vietą šalia Klaipėdos rajono turizmo informacijos centro. Šioje vietoje kaip atminimo ženklas dabar stovi šešiakampė žvaigždė, − tai Gargždų bendruomenės meninė instaliacija. Tačiau ji laikina, ir ambasadorius minėjo, jog būtų puiku, kad čia ateityje būtų įrengtas ir atminimo stendas ar koks nors kitas kuklus ženklas.    

Ambasadorius aplankė masinių žydų žudynių atmintinas vietas ir uždegė žvakeles, − Gargžduose prie autobusų stoties, kur 1941 m. birželio 24 d. sušaudytas 201 žydas, ir Vėžaitynės miške, kur  šios tautybės žmonių sušaudyta apie 300 – taip pat ir Gargždų gyventojų.

 

Gargždų krašto muziejaus direktorius Marius Mockus muziejuje pristatė tarpukario Gargždų ekspoziciją,paminėdamas ir „žydiškuosius“ akcentus, archyvus, kurie surinkti muziejuje, ir atspindi žydų gyvenime mieste. Ambasadorius, pastebėjęs tarpukario sporto komandų nuotraukas, pasiūlė idėją surengti varžybas tarp Gargždų „Bangos“ ir Izraelio komandų.

Gargždų kultūros centre prieš džiazo koncertą Izraelio ambasadorius Amiras Maimonas, sveikindamas gausiai susirinkusius gargždiškius, įteikė padėkas Gargždų kultūros centro ir Izraelio ambasados darbuotojams, taip pat ir žurnalistui, buvusiam kultūros centro darbuotojui Tadui Grabiui, kuris daug prisidėjo, kad šis kultūrinis Izraelio ambasados projektas įvyktų.

Ryšius su Izraelio ambasada planuojama palaikyti ir tęsti.

Daugiau nuotraukų čia.

Daiva Beliokaitė

  

Atgal Spausdinimo versija Archyvas

Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
Prisijungimas
Prisijungimas gyventojams
GYVENTOJŲ PRIĖMIMAS
E. APKLAUSOS
E. PRAŠYMAI (SKUNDAI)
E. KONSULTAVIMAS
E. PASLAUGOS
  Susidūrei su korupcija – pranešk Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) arba numeriu 400 008 apie korupcinius teisės pažeidimus Savivaldybės institucijose ir jai pavaldžiose įstaigose. Užtikrinamas asmens duomenų konfidencialumas.

© Klaipėdos rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos.
Cituojant ir kitaip platinant mūsų svetainės informaciją prašome nurodyti šaltinį ir datą.
Sprendimas: IDAMAS

Klaipėdos g. 2 LT-96130 Gargždai, savivaldybe@klaipedos-r.lt ,
tel. (8 46) 47 20 25, faks. (8 46) 47 20 05. Biudžetinė įstaiga, įstaigos kodas 188773688.
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.