Vadovauti savivaldybės įstaigai – nelengva, bet garbinga - Klaipedos-r.lt

2019 m. birželio 27 d., ketvirtadienis
KLAIPĖDOS RAJONO
SAVIVALDYBĖ

Spausdinti
English
Savivaldybė
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
27282930310102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Birželis
    2019     
Naujienų
prenumerata

Čia galite užsisakyti naujienas elektroniniu paštu.

Dienos
Mėnesio
Savaitės
Savaitės tema
Vadovauti savivaldybės įstaigai – nelengva, bet garbinga

Apie savivaldybės įstaigų vadovų darbo aspektus, švietimo įstaigų vadovų priėmimą į savivaldybės ugdymo įstaigas ir susijusias problemas kalbamės su Klaipėdos rajono savivaldybės meru Vaclovu Dačkausku.

Savivaldybei pavaldžios yra švietimo, kultūros, socialinės paramos ir sveikatos priežiūros įstaigos. Kaip į darbą yra skiriami jų vadovai?

Savivaldybė pagal įstatymą skelbia konkursus. Savivaldybės švietimo įstaigų vadovais kandidatai tampa Savivaldybės tarybos sprendimu, prieš tai praėję specialią atranką ir išlaikę kvalifikacinius egzaminus. Kitų sričių vadovai priimami mero potvarkiu. Jie, žinoma, taip pat turi būti perėję atranką. Taip yra nuo 2015 m., kai Vietos savivaldos įstatyme buvo peržiūrėtos ir pakoreguotos mero kompetencijos.

Pagal Švietimo įstatymą nuo šiemet švietimo įstaigų vadovams nustatomos 5 metų kadencijos, − kaip yra su kitų sričių vadovais?

Sveikatos apsaugos II lygio įstaigų vadovų 5 metų kadencijos jau buvo patvirtintos seniau. Kadencijų skaičius neribojamas. Jau antrą kartą Gargždų Ligoninės ir Gargždų PSPC vadovais tapo tie patys asmenys, šiais metais baigiasi jų antroji kadencija, ir jie, kaip ir kiti pretendentai, atitinkantys sveikatos apsaugos ministro patvirtintus kvalifikacinius reikalavimus, pristatę įstaigų perspektyvinius planus, turi galimybę vėl tapti įstaigų vadovais. I lygio sveikatos apsaugos įstaigų vadovams kadencijų nėra, kaip ir visiems socialinių paslaugų įstaigų vadovams.

Kokia kaita per pastaruosius metus vyko tarp įstaigų vadovų?

Didžiausia kaita vyko tarp švietimo įstaigų vadovų. 2016 m. iš darbo išėjo 3-jų švietimo įstaigų vadovai. Iš 6 paskelbtų konkursų 3 įvyko ir vadovais paskirti Šiūparių pagrindinės mokyklos direktorė Vilija Rimkuvienė,  Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos direktorė Laima Navickienė, Gargždų muzikos mokyklos direktorė Danutė Ruškytė.

2017 m. iš darbo išėjo Gargždų kultūros centro ir Gargždų atviro jaunimo centro direktoriai. 

Tarybos sekretoriatui  pavesta organizuota 10 konkursų, iš kurių 3 įvyko. Kretingalės pagrindinės mokyklos direktore paskirta Jurgita Alčiauskienė, Vėžaičių pagrindinės mokyklos direktore − Dalia Baliutavičienė, Gargždų atviro jaunimo centro direktore − Inesa Gaudutytė.

Net kelis kartus buvo skelbtas konkursas Gargždų lopšelio-darželio „Naminukas“ direktoriaus pareigoms, tačiau jis neįvyko,  nes neatsirado kandidatų, atitinkančių reikalavimus.  Dabar vėl šis konkursas paskelbtas.

Kokie dar bus skelbiami konkursai švietimo įstaigų vadovų pareigoms?

Kadangi pagal naujas įstatymo nuostatas, jei vadovas yra dirbęs įstaigoje daugiau kaip 30 metų, turi būti skelbiamas viešas konkursas jų pareigoms, iš darbo išeina ilgamečiai trijų švietimo įstaigų vadovai ir konkursai bus skelbiami Dovilų lopšelio-darželio „Kregždutė“, Vėžaičių lopšelio-darželio ir Gargždų „Minijos“ progimnazijos vadovų pareigoms. 

Taigi, kas laukia švietimo įstaigos vadovo, kai baigiasi jo 5 metų pirmoji kadencija?

Švietimo įstatymo 59 straipsnyje nurodyta, kad pasibaigus valstybinės ar savivaldybės švietimo įstaigos (išskyrus aukštąsias mokyklas) vadovo penkerių metų kadencijai, jis iš pareigų atleidžiamas, išskyrus atvejus, kai jis laimi viešą konkursą švietimo įstaigos vadovo pareigoms eiti ir skiriamas į švietimo įstaigos vadovo pareigas naujai kadencijai. Valstybinės ar savivaldybės švietimo įstaigos (išskyrus aukštąsias mokyklas) vadovas, baigęs penkerių metų kadenciją, turi teisę dalyvauti tos pačios švietimo įstaigos viešame konkurse vadovo pareigoms eiti. Taigi ankstesniajam vadovui dalyvauti konkurse kliūčių nėra.

Konkursai skelbiami ir vykdomi Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro nustatyta tvarka.

Švietimo įstaigose, kaip ir kitose srityse, norima jaunų progresyvių vadovų, kurie būtų energingi ir aktyviai taikytų naujoves, tačiau būtų kartu ir demokratiški, ir gebantys telkti įstaigos bendruomenę, kurioje yra įvairaus amžiaus ir patirčių žmonių, tačiau teisės aktai taip pat reikalauja iš vadovo ir patirties?

Šiais metais švietimo ministro įsakymu patvirtintuose Kvalifikaciniuose reikalavimuose švietimo įstaigos vadovui yra pasakyta, kad šis privalo turėti aukštąjį universitetinį ar jam lygiavertį išsilavinimą, išskyrus neformaliojo švietimo mokyklų vadovus, kuriems privalu turėti ne žemesnį kaip aukštąjį koleginį ar jam lygiavertį išsilavinimą. Taip pat atitikti bent vieną iš reikalavimų: turėti pedagogo kvalifikaciją ir ne mažesnį kaip 3 metų pedagoginio darbo stažą; turėti magistro laipsnį, pedagogo kvalifikaciją ir ne mažesnį kaip 2 metų pedagoginio darbo stažą; turėti ne mažesnę kaip 3 metų profesinės veiklos, kuri atitinka VI ar aukštesnį kvalifikacijų lygį pagal Vyriausybės nutarimu patvirtintą Lietuvos kvalifikacijų sandaros aprašą, patirtį ir švietimo vadybos kvalifikacinį laipsnį

Atskiri reikalavimai dar nustatyti profesinio ir neformaliojo vaikų švietimo įstaigose.

Su kokiomis problemomis susiduriama taikant teisės aktų reikalavimus?

Atsitinka taip, kad kai kurių vadovų išankstinių ketinimų nežinome ir praeina nemažai laiko, kol priimamas naujas vadovas, atleidus buvusįjį. Jei ikimokyklinio ugdymo įstaiga gali kurį laiką pabūti ir vadovaujama pavaduotojo, tai, tarkim, tokios švietimo įstaigos, kaip Gargždų „Minijos“ progimnazija, kur mokosi kas penktas savivaldybės bendrojo ugdymo mokinys, ilgalaikis darbas be pastovaus vadovo būtų  sudėtingas.

Tapti švietimo įstaigos vadovu, ypač mažėjančioje mokinių skaičiumi mokykloje, nėra labai patrauklu. Švietimo įstaigų  vadovams vis dažniau tenka nerimauti, ar pavyks rasti reikalingą pedagogą, ar susidarys  klasės komplektas.  Nuo naujų mokslo metų turi keistis Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo įstatymo nuostatos, kurios reglamentuoja ir švietimo įstaigų vadovų, pedagogų darbo apmokėjimą. Vyriausybė yra įpareigota Seimo patvirtinti ir Mokinio krepšelio lėšų apskaičiavimo ir paskirstymo metodiką, kuri ypač aktuali bendrojo ugdymo mokykloms ir jų vadovams pereinant nuo rudens prie etatinio mokytojų darbo apmokėjimo. Tad šiandien niekas negali konkrečiai pasakyti, kokį atlyginimą gaus ne tik mokytojas, bet ir mokyklos vadovas.

Nepaisant minėtų problemų ir sunkumų, kaip norėtumėt pakviesti savivaldybės švietimo bendruomenės žmones dalyvauti konkursuose vadovų pareigoms?

Norėčiau nuoširdžiai pakviesti dalyvauti konkursuose ir tapti vadovais, − nes tai vis dėlto yra ne tik atsakingos, bet  garbingos pareigos, kuriose galima kūrybiškai realizuoti save ir padaryti daug gero į antrą šimtmetį įžengusios Lietuvos žmonėms, ypač jos jaunajai kartai. Prisiimti atsakomybę ir nebijoti iššūkių yra svarbus savivertės augimo garantas – taigi kviečiu švietimo įstaigų vadovais tapti jautrius, drąsius, emociškai kompetentingus  ir išmintingus žmones. 

Kalbėjosi Daiva Beliokaitė

Atgal Spausdinimo versija Archyvas

Komentarus rašyti gali tik prisijungę vartotojai
Prisijungimas
Prisijungimas gyventojams
GYVENTOJŲ PRIĖMIMAS
E. APKLAUSOS
E. PRAŠYMAI (SKUNDAI)
E. KONSULTAVIMAS
E. PASLAUGOS
  Susidūrei su korupcija – pranešk Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) arba numeriu 400 008 apie korupcinius teisės pažeidimus Savivaldybės institucijose ir jai pavaldžiose įstaigose. Užtikrinamas asmens duomenų konfidencialumas.

© Klaipėdos rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos.
Cituojant ir kitaip platinant mūsų svetainės informaciją prašome nurodyti šaltinį ir datą.
Sprendimas: IDAMAS

Klaipėdos g. 2 LT-96130 Gargždai, savivaldybe@klaipedos-r.lt ,
tel. (8 46) 47 20 25, faks. (8 46) 47 20 05. Biudžetinė įstaiga, įstaigos kodas 188773688.
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.