Pavadinimai: oficialūs ir lietuviški tradiciniai - Klaipedos-r.lt

Pavadinimai: oficialūs ir lietuviški tradiciniai

Randasi svarstymų, koks teisingiausias, tikriausias šiuo metu Lietuvos pietrytinės kaimynės pavadinimas.  Ilgasis (oficialusis) pavadinimas Baltarusijos Respublika. Valstybių pavadinimų sąrašas patvirtintas 48-uoju Kalbos komisijos nutarimu.

2010 m. Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) nagrinėjo Baltarusijos Respublikos teisingumo ministerijos raštą dėl šalies pavadinimo lietuvių kalba pakeitimo. Atsižvelgusi į Vardyno pakomisės, taip pat Lietuvos istorijos instituto ir Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto nuomonę, Komisija priėjo prie išvados, kad lietuvių kalboje įsitvirtinę pavadinimai Baltarusijos Respublika (ilgoji oficialioji forma), Baltarusija (trumpoji forma) ir Gudija (tradicinis lietuviškas pavadinimas) nekeistini. Taigi pavadinimas Gudija gali būti vartojamas, tačiau oficialiuose dokumentuose turi būti vartojami oficialūs pavadinimai.

Panašiai yra su Rusijos Federacijos Kaliningrado sritimi.

Dabartinė Kaliningrado sritis apima etnines baltų žemes, lietuviškai vadinamas Karaliaučiaus kraštu. Dauguma to krašto senųjų autentiškų vietovardžių lietuviški – jau nuo XVI a. ten būta lietuviškų apskričių. Tiesa, žemėlapiuose, istoriniuose šaltiniuose iki 1944 m. vietovardžiai  daugiausia fiksuoti su vokiškomis galūnėmis. Po 1946 m. baltiškus vietovardžius pakeitė rusiški.

Taigi istoriškai žinomos trys to paties geografinio objekto formos: liet. Karaliaučius, vok. Königsberg, rus. Kaliningrad.

Tradicinių lietuviškų vietovardžių sąrašas (parengtas Marijos Razmukaitės) patvirtintas Kalbos komisijos 1997 m. gegužės 29 d. posėdžio protokoliniu nutarimu, paskelbtas leidinyje „Lietuviški tradiciniai vietovardžiai: Gudijos, Karaliaučiaus krašto, Latvijos ir Lenkijos“ (Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2002). Atvirkštinius sąrašus (parengtus A. Pangonytės) galima rasti VLKK skyriuje NUTARIMAI / Svetimvardžiai / Tradiciniai vietovardžiai.

Stengiamasi saugoti tradicinius pavadinius ir juos visaip įprasminti, kad jie būtų pažįstami ir ateities kartoms.  Klaipėdos rajono savivaldybės Pavadinimų suteikimo komisija jau daugiau kaip 10 metų siūlo naujųjų gyvenviečių palei Klaipėdą gatvėms suteikti išnykusių mūsų krašto ir Karaliaučiaus krašto vietovardžių pavadinimus. Savivaldybės tarybos sprendimais jie suteikiami.

Vietovardžių pavadinimai, kaip ir metraščiai, ne tik mokslininkams, bet ir kiekvienam gebančiam ir norinčiam išgirsti pasakoja apie senovės gentis ir tautas, apibūdina jų būdą, papročius ir tikėjimą.


-db-

 

 

Paskutinis atnaujinimas: 2020-11-04 11:52:09
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
29303101020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
26272829300102